Wioślarze z Płocka pojadą na Mistrzostwa Świata i Coupe de la Jeunesse

24 czerwca 2013 Karolak 0 Comments

Wioślarze z Płocka pojadą na Mistrzostwa Świata i Coupe de la Jeunesse

 

Weekend 22-23 czerwca upłynął młodzieży wioślarskiej z Polski pod znakiem ostatnich kwalifikacji do reprezentacji Polski juniorów. Podczas Centralnych Kwalifikacyjnych Regat Juniorów w Kruszwicy najlepsi wioślarze z kraju walczyli, w wyznaczonych konkurencjach, o miejsca w reprezentacji na Mistrzostwa Świata Juniorów i Puchar Młodzieży.  Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Płocka oraz Orlenu, w zawodach wystartowali również najlepsi juniorzy z Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół Technicznych w Płocku. Płocczanie, specjalizujący się głównie w konkurencjach długowiosłowych, ścigali się w biegach kontrolnych, w dwójkach bez sternika oraz w wyścigach kwalifikacyjnych, w czwórkach bez sternika.

Z góry było wiadomo, że w biegach kwalifikacyjnych do Mistrzostw Świata Juniorów tylko zwycięska osada pojedzie na mistrzostwa, które odbędą się w litewskich Trokach. Zawody rozgrywano systemem międzynarodowym FISA, a więc: przedbiegi, repesaże, półfinały i finały.

W biegu kwalifikacyjnym, w konkurencji czwórek bez sternika zwyciężyła osada płocko- toruńska, w której płynęli Michał Iskra i Łukasz Krajewski (na zdjęciu). Chociaż zwycięstwo tej osady nie powinno nas dziwić, bowiem są to aktualni brązowi medaliści Mistrzostw Europy, to jednak awans do najważniejszej światowej imprezy i zarazem najważniejszej w ich dotychczasowej karierze zasługuje na duże uznanie i jest to ważne wydarzenie w światku sportowym naszego miasta. Michał z Łukaszem oraz ich trener Krzysztof Kaliński od piątku zaczynają przygotowania do Mistrzostw Świata w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu. Przerywnikiem w tych przygotowaniach będzie tylko ich start w Mistrzostwach Polski Juniorów w Poznaniu (18-21lipca). W tym samym wyścigu sparingpartnerami dla tej najlepszej polskiej czwórki była między innymi osada płocka w składzie czysto klubowym: Patryk Wyrzykowski, Michał Cichosz, Adrian Pawłowski i Leszek Szczerbowski, ale osada ta minęła linię mety na trzecim miejscu ze sporą stratą do mistrzów.

W wyścigach kontrolnych, natomiast juniorzy o rok młodsi, siedemnastolatkowie, po raz trzeci w tym roku walczyli o to by zdobyć zainteresowanie trenera kadry juniorów i wywalczyć przynależność do reprezentacji narodowej na regaty Cup de la Jeunesse (Puchar Młodzieży). Od kilku lat jest przyjęte w systemie szkolenia juniorów w Polsce, że ta reprezentacja ma być „zaczynem” do budowy reprezentacji na mistrzostwa świata w roku następnym, stąd udział w niej mają zawodnicy, co najmniej o rok młodsi.

W wyścigu kontrolnym w konkurencji dwójek bez sternika bardzo dobrze spisała się nasza osada: Piotr Szczepański i Kamil Kamiński (na zdjęciu), podopieczni trenera Piotra Sałkowskiego, którzy ostatecznie zajęli drugie miejsce w finale. Choć pozostaje lekki niedosyt z uwagi na to że osada ta w przedbiegach i półfinałach spisywała się najlepiej ze wszystkich osad, to jednak w przekroju całego sezonu ta osada była najlepsza i dlatego zawodnicy ci będą reprezentować Polskę na  Cup de la Jeunesse w dniach 3-4 sierpnia

w szwajcarskiej Lucernie.

Od trenera kadry zależy teraz czy wystartują w dwójce bez sternika czy czwórce.

 

 

Leave a Reply: