Wioślarstwo

1255094798118891369Olympic_sports_Rowing_pictogram.svg.hi

Wioślarstwo

Wioślarstwo jest sportem polegającym na wprowadzeniu w ruch łodzi pływającej po wodzie, przy użyciu siły mięśni wioślarza, używającego wioseł, jako dźwigni prostej. Wioślarz siedzi plecami do zasadniczego kierunku ruchu łodzi. W łodzi wioślarskiej wszystkie części nośne, w tym również osie elementów ruchomych, muszą być trwale przymocowane do kadłuba łodzi, z wyjątkiem wózka, który porusza się po szynach wzdłuż osi podłużnej łodzi…”  Łodzie poruszane są przy pomocy wioseł opartych w obrotowych dulkach znajdujących się na odsadniach przymocowanych do burt łodzi. Sternik w osadach ze sternikiem, w przeciwieństwie do wioślarzy, zwrócony jest twarzą w kierunku płynięcia łodzi, leżąc w części dziobowej lub siedząc z tyłu.

Regaty wioślarskie rozgrywane są na spełniających określone normy akwenach wodnych, na wytyczonych bojami torach o długości 2 km (dystans olimpijski). Tory dla poszczególnych łodzi są proste i mają szerokość 12.5 do 15.0 m. W jednym biegu wioślarskim udział bierze 6 osad. W wioślarstwie nieprowadzi się rankingu oficjalnych rekordów czasowych gdyż te zależą od warunków atmosferycznych. Na świecie, również w Polsce, rozgrywa się regaty wioślarskie także na innych dystansach np. Mistrzostwa Polski w Sprincie (Płock) na 500 m, czy Długodystansowe Mistrzostwa Polski na dystansie 8 km.

Igrzyska Olimpijskie obecnie rozgrywane są w 5 konkurencjach kobiecych: jedynka, dwójka podwójna, czwórka podwójna, ósemka, dwójka podwójna wagi lekkiej oraz 8 konkurencjach męskich: jedynka, dwójka podwójna, czwórka podwójna, dwójka bez sternika, czwórka bez sternika, ósemka, dwójka podwójna wagi lekkiej, czwórka bez sternika wagi lekkiej.

Mistrzostwach Świata rozgrywane są corocznie, osobno dla kategorii wiekowych: juniorskiej do 18 roku życia, młodzieżowej 19 – 22 lata oraz seniorskiej.

Konkurencje wioślarskie

  • Mężczyźni (M) 1x (jedynka), 2x (dwójka podwójna), 2- (dwójka bez sternika), 4x (czwórka podwójna), 4- (czwórka bez sternika), 8+ (ósemka), 2+ (dwójka ze sternikiem), 4+ (czwórka ze sternikiem)
  • Kobiety (W) 1x, 2x, 2-, 4x, 4-, 8+
  • Mężczyźni waga lekka (LM) 1x, 2x, 2-, 4x, 4-, 8+
  • Kobiety waga lekka (LW) 1x, 2x, 4x
  • Niepełnosprawnni (A): 1x, 2x, 4+

Łodzie wioślarskie

 

Jedynki

Dwójki

Czwórki

Ósemki

Najmniejsza z łodzi wioślarskich

Wiosła krótkie, podwójne

Długość łodzi – 8, 2 m

Masa łodzi – 14 kg

Moc wioślarza – około 0,75 KM

Mogą być ze sternikiem i bez sternika

Na wiosła krótkie (podwójne) i długie

Długość łodzi – 10, 4 m

Masa łodzi – 27-32 kg

Łączna moc załogi – około 1, 5 KM

Mogą być ze sternikiem i bez sternika

Na wiosła krótkie (podwójne) i długie

Długość łodzi – 13, 5 m

Masa łodzi – 50-52 kg

Łączna moc załogi – około 3 KM

 

Najdłuższa i najszybsza z łodzi

Tylko na wiosła długie

Długość łodzi – 19, 5 m

Masa łodzi – 96 kg

Łączna moc załogi – około 5 KM

 

 

 

Leave a Reply: