Dziesięciu wioślarzy z PTW w reprezentacji Polski!

29 kwietnia 2013 Karolak 0 Comments

z13829920Q,Dwojka-bez-sternika-juniorzy-mlodsi--Patryk-Pelka-
W ostatni weekend na poznańskiej Malcie odbyły się pierwsze w tym roku na klasycznym dystansie Centralne Kwalifikacyjne Regaty Otwarcia Sezonu. Podczas dwudniowej rywalizacji wystąpili wychowankowie Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy płockiej Siedemdziesiątce, którzy walczyli o miejsca w reprezentacjach Polski w kategoriach: juniorów, młodzieżowej, seniorów oraz juniorów młodszych.

Pierwszego dnia regat wszyscy zawodnicy ścigali się, podobnie jak przed dwoma tygodniami podczas Regat Długodystansowych w Warszawie, na najmniejszych typach łodzi, a więc na jedynkach i dwójkach bez sternika, co dało po kilkadziesiąt osad w konkurencjach. Wszyscy juniorzy również drugiego dnia rywalizowali na małych typach, natomiast młodzieżowcy i seniorzy również na dwójkach podwójnych i czwórkach bez sternika.

Najstarsi i najbardziej doświadczeni wioślarze walczyli o miejsca w reprezentacji seniorskiej (olimpijskiej). Z płockich wioślarzy miejsce, jedno z sześciu, w kadrze seniorów wioseł krótkich wywalczył Kamil Zajkowski, który pierwszego dnia regat zajął piątą i szóstą pozycję w jedynkach. Drugiego dnia był na drugim i trzecim miejscu w dwójce podwójnej. Teraz Kamil w centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu przygotowuje się do startu w Essen (11-12 maja), a następnie do mistrzostw Europy seniorów, które odbędą się w dniach 31 maja – 2 czerwca w Sewilli.

Młodzieżowcy: Damian Salak i Łukasz Lewandowski, startując w dwójce bez sternika, zajęli w swojej kategorii wiekowej odpowiednio trzecie i czwarte miejsce pierwszego dnia regat oraz w czwórce bez sternika: drugie i pierwsze miejsce drugiego dnia regat, czym zapewnili sobie miejsce w reprezentacji młodzieżowej i start w regatach w Essen. Młodszy z braci Zajkowskich – Rafał – startując w jedynce zajął miejsce w pierwszej ósemce, natomiast w dwójce podwójnej pierwsze i trzecie miejsce, czym również zapewnił sobie start w polskiej czwórce podwójnej w Essen. Bliscy awansu do reprezentacji byli jeszcze Konrad Pudlik i Konrad Wiśniewski, którzy drugiego dnia regat w osadzie kombinowanej z Torunia dwa razy byli na 4. miejscu.

Dużo szczęścia mieliśmy w młodszych kategoriach. W juniorach wystartowały cztery płockie dwójki bez sternika i wszystkie odniosły duży sukces. Bezkonkurencyjna okazała się dwójka Łukasz Krajewski, Michał Iskra, która zwyciężyła w dwóch finałach, a w trzecim była druga. W tej samej konkurencji dwa razy trzecie miejsce zajęli Piotr Szczepański z Leszkiem Szczerbowskim. Te dwie osady będą reprezentowały Polskę już w następny weekend na regatach międzynarodowych wMonachium. Będą tam walczyć o występ w kadrze Polski na mistrzostwach Europy juniorów. W jednym z finałów wystartowała również osada: Patryk Wyrzykowski i Adrian Pawłowski, którzy zajęli siódmą pozycję.

W najmłodszej kategorii wiekowej juniorzy młodsi, jaka rywalizowała w tych regatach, zawodnicy w biegach kontrolnych, ścigali się o wyjazd na regaty Nadziei Olimpijskich, które w tym roku odbędą się 11-12 maja w słowackich Piestanach. I znów dwie osady z Płocka zwyciężyły w swoich biegach. W dwójkach bez sternika zdeklasowali konkurencję: Patryk Pełka i Igor Smoliński. W czwórkach bez sternika nie mieli sobie równych: Adam Dybiec, Konrad Pawlak, Bartek Donarski i Damian Rutkowski. Decyzją Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich czwórka bez sternika, złożona z tych dwóch osad, w najsilniejszym składzie pojedzie na Regaty Nadziei Olimpijskich (OlympicHops).

W efekcie poznańskich regat i dzięki finansowemu wsparciu płockiego Urzędu Miasta oraz Orlenu, możemy pochwalić się 10 reprezentantami Polski na regaty międzynarodowe z dużymi szansami na późniejszy udział w mistrzostwach Europy, a może i świata.

Leave a Reply: