Rozpoczęliśmy sezon na wodzie

6 kwietnia 2024 Karolak 0 Comments

W czwartek, 29 lutego, rozpoczęliśmy sezon na Wiśle. Zima okazała się na tyle łaskawa, że już w lutym spokojnie i bezpiecznie można było zwodować pomosty i rozpocząć treningi na wodzie. To długo wyczekiwany moment dla wioślarzy bowiem przez ostatnie 4 miesiące trenowali ciężko na lądzie, podnosili swój potencjał sportowy przede wszystkim przy użyciu środków ogólnorozwojowych i ukierunkowanych, które są bardzo żmudne i mniej atrakcyjne dla zawodników niż trening na wodzie. Zanim jednak zeszli na wodę musieli wykonać testy trenerskie określające ich poziom sportowy po przepracowaniu okresu przygotowania ogólnego. Testy trwały prawie tydzień i zdecydowana większość zawodników poprawiła swoje wyniki , do rekordów życiowych włącznie. Chociaż na Wiśle nie ma kry i nie płyną różne przeszkody to szybki nurt i zawirowania z nim związane są dodatkową trudnością dla zawodników i dlatego najmłodsi adepci wiosłowania muszą jeszcze chwilę poczekać na „lepszą wodę”. Dla zawodników doświadczonych, wiosłowanie na wodzie, od 29 lutego stało się podstawowym środkiem treningowym.

Wiosna to również zgrupowania wyjazdowe. Troje najlepszych zawodników już uczestniczyło w zgrupowaniu kadry narodowej w COS-OPO Wałcz zaś od 1 kwietnia podstawowa grupa zawodników, przygotowuje się na zgrupowaniu w Kruszwicy do Centralnych Kontrolnych Regat Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów w Poznaniu (13-14.04). W bezpiecznych warunkach i na wodzie stojącej szlifują swoje umiejętności techniczne oraz kondycję na małych typach łodzi – jedynkach i dwójkach bez sternika, bo tylko w tych konkurencjach będą walczyć o miejsca w reprezentacji Polski juniorów i juniorów młodszych na  pierwsze regaty międzynarodowe. Pierwszy sprawdzian międzynarodowy już na początku maja w Monachium, gdzie wystartują osady budowane  pod kątem Mistrzostw Europy Juniorów. Potem reprezentacja Polski juniorów młodszych wystartuje w Międzynarodowych Regatach Nadziei Olimpijskich (Olimpic Hops) w Brnie na Morawach, a w pierwszy weekend czerwca juniorzy w Mistrzostwach Europy Juniorów w Kruszwicy. Liczymy na udział zawodników PTW w obu reprezentacjach na główne zawody europejskie w tym roku.

Po regatach w Poznaniu do Kruszwicy pojadą najmłodsi zawodnicy by również w bezpiecznych warunkach wody stojącej wdrażać się do wiosłowania na łodziach wyczynowych : czwórkach i ósemkach…

Wiosna to również okres działań gospodarskich i organizacyjnych w Płockim Towarzystwie Wioślarskim. Rękoma członków klubu odbywa się porządkowanie terenów zielonych wokół klubu: cięcie trawy, wycinka suchych drzew  i krzewów, prace porządkowe… W ten sposób Towarzystwo przygotowuje się do corocznej imprezy Otwarcia Sezonu Wioślarskiego, która odbędzie się na przystani PTW 4 maja o godzinie 10:00. Będzie uroczyste wciągnięcie bandery na maszt, okolicznościowe przemówienia, pokazowe regaty oraz piknik wioślarski z udziałem zawodników, działaczy, rodziców i przyjaciół klubu… Zapraszamy.  

Leave a Reply: