Po regatach w Poznaniu sześciu wioślarzy w reprezentacji Polski

29 kwietnia 2019 Karolak 0 Comments

W miniony weekend, 27-28 kwietnia, na poznańskiej Malcie, odbyły się pierwsze w tym roku regaty wioślarskie na klasycznym dystansie – Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów W regatach startowała cała wioślarska Polska, z elitą – kadrą olimpijską włącznie.
Sezon wiosłowania na wodzie, dzięki łaskawej tegorocznej aurze, trwa w Płocku już od połowy marca. Pierwsze tygodnie wiosłowania to głównie doskonalenie techniki i typowe, jak na ten okres, „nabijanie kilometrów”. Poza treningiem na Wiśle, zawodnicy uczestniczyli w zgrupowaniach kadr narodowych, juniorów i młodzieżowej w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu. Bezpośrednio przed regatami poznańskimi zawodnicy PTW i SMS uczestniczyli w dwóch zgrupowaniach w Kruszwicy, podczas których przygotowywali się do ważnego startu w warunkach wody stojącej.
Podczas dwudniowej rywalizacji w Poznaniu nie mogło zabraknąć wychowanków Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy płockiej Siedemdziesiątce, a to dzięki wsparciu Gminy Płock oraz PKN Orlen SA.
Zawodnicy, startując na jedynkach i dwójkach bez sternika, walczyli o miejsca w reprezentacjach Polski juniorów i młodzieżowej (U23) na regaty międzynarodowe.
Zawody odbywały się jednak w trudnych warunkach pogodowych, przy silnym wietrze, który przeszkadzał w wiosłowaniu, szczególnie młodym i niedoświadczonym zawodnikom.
Wśród płockich seniorów najlepiej radził sobie w tych trudnych warunkach najstarsi z naszych zawodników, Adrian Pawłowski i Kuba Aleksandrowicz – członkowie kadry olimpijskiej, którzy startując w dwójce zajęli 5 miejsce wśród osad seniorskich zaś w rywalizacji czwórek bez sternika 3 miejsce.
Wśród osad młodzieżowych natomiast rewelacyjnie popłynął Janek Domeradzki, który w dwóch sobotnich finałach zajmował drugie miejsca w swojej kategorii a w niedzielnych wyścigach dwukrotnie wygrał w dwójce podwójnej.
Inna płocka osada młodzieżowa, dwójki bez sternika: Bartłomiej Donarski i Kamil Krusiewicz zajęła czwarte miejsce.
Drugiego dnia zawodów nasi młodzieżowcy ścigali się na czwórkach bez sternika zajmując w różnych zestawieniach 2 i 1 miejsca w swojej kategorii. W efekcie tych regat Adrian Pawłowski i Kuba Aleksandrowicz obronili swoje miejsca w reprezentacyjnej ósemce i za 2 tygodnie wystartują w I Pucharze Świata w bułgarskim Płowdiw a Bartek Donarski w najbliższy wtorek zaczyna zgrupowanie młodzieżowej kadry narodowej w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu po czym wystąpi w regatach międzynarodowych seniorów w Duisburgu. Janek Domeradzki nie weźmie udziału w zgrupowaniu z uwagi na egzaminy maturalne ale dostanie szansę występu w drugim sprawdzianie międzynarodowym polskiej reprezentacji młodzieżowej w niemieckim Ratzeburgu, w połowie czerwca.
Dobrze zaprezentowali się również nasi juniorzy a spośród nich najlepiej Romek Drużyński i Kuba Pszczółkowski w dwójce bez sternika, którzy zajmowali kolejno 6, 7 i 5 miejsca w kolejnych finałach i byli najlepszą osadą w swoim roczniku. Decyzją trenera kadry juniorów, zostali powołanie na zgrupowanie kadry juniorów w Wałczu i w pierwszy weekend maja wystąpią w międzynarodowych regatach w Monachium, które będą najważniejszym tegorocznym sprawdzianem przed Mistrzostwami Europy.

W efekcie poznańskich regat i dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Płocka oraz Ministerstwa Sportu (SMS) , możemy pochwalić się sześcioma reprezentantami Polski na regaty międzynarodowe.
Trenerami płockich osad są: Bogdan Zalewski, Piotr Sałkowski i Jacek Karolak.

Leave a Reply: