Kolejne cztery medale wioślarzy w Mistrzostwach Polski Janek Domeradzki wrócił z Młodzieżowych Mistrzostw Świata.

4 sierpnia 2019 Karolak 0 Comments

W miniony weekend (2-4.08), na poznańskiej Malcie rozegrane zostały Młodzieżowe Mistrzostwa Polski (U23) oraz Mistrzostwa Polski Młodzików.

Dzięki wsparciu Gminy Płock oraz PKN Orlen, w zawodach uczestniczyło 10 młodzieżowców oraz 2 młodzików z Płocka, zawodników Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, w tym 6 uczniów SMS przy płockiej Siedemdziesiątce.

Wszystkie cztery medale zdobyły osady młodzieżowe.

Pierwszy, brązowy medal, zdobyła czwórka bez sternika w składzie: Michał Sobiecki, Jakub Aleksandrowicz, Bartek Donarski  i Kamil Krusiewicz, która na mecie ulegała osadom AZS-u Poznań i Posnanii.

Drugi, tym razem srebrny medal zdobyła czwórka ze sternikiem. W tym wyścigu osady od startu do mety płynęły w tej samej kolejności. Po starcie, na prowadzenie wysunęła się osada płocka i tak prawie do samej mety. Prawie, bo na ostatnich chwytach osada AZS-u Szczecin wykonała mocny finisz i wygrała z osadą płocką o 0,1 sekundy.  Autorami tego medalu byli ponownie: Kamil Krusiewicz, Kuba Aleksandrowicz, Bartek Donarski, Michał Bałdyga i sterniczka Adrianna Opasińska. Po tym , w jaki sposób przegrali nasi zawodnicy, pozostaje duży niedosyt, złoty medal był tak blisko.

Trzeci, tym razem złoty medal, zdobył Janek Domeradzki w skifie. Nasz zawodnik od pierwszego startu, w sobotnim przedbiegu, praktycznie wyznaczył poziom w imprezie, kiedy już w połowie dystansu odpłynął reszcie na kilka długości łodzi…

W niedzielnym finale było podobnie, wygrał z duża przewagą, kontrolując wyścig od startu  do mety. Janek do tych mistrzostw przystąpił praktycznie z marszu, bowiem dopiero we wtorek wrócił z polską ekipą z Florydy, gdzie jako szlakowy polskiej czwórki podwójnej zajął 9 miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata, najlepsze z całej polskiej ekipy.

 

I na deser złoty medal płockiej ósemki. Osada, płynąca w składzie: Kamil Krusiewicz, Bartek Donarski, Michał Sobiecki, Jakub Aleksandrowicz, Janek Domeradzki, Paweł Kurczewski, Michał Bałdyga, Marek Gęsicki i Ada Opasińska na sterze od początku wyszła na prowadzenie i w czasie wyścigu tylko zwiększała przewagę nad przeciwnikami…

Osad  płynęła na nowej łodzi o imieniu „Edyta”, zakupionej przez Gminę Płock w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Płocka, która niejako „uskrzydliła” płockich wioślarzy już na starcie…

Bardzo dobry występ zanotowała również nasza dwójka młodzików. Dla nich był to pierwszy start w życiu na tak poważnej imprezie jak Mistrzostwa Polski. Po zajęciu trzeciego w przedbiegu, dwójka w składzie: Jakub Kalinowski i Filip Supeł  sprężyli się w repasażu i mijając linie mety na drugim miejscu pewnie zakwalifikowali się do półfinału. Niedzielny, poranny półfinał był dla nich najlepszym wyścigiem pod względem technicznym i taktycznym. Zawodnicy zajmując trzecie, pewne miejsce, zakwalifikowali się do popołudniowego finału. Mimo, ze finał odbył się w bardzo trudnych warunkach, silny wiatr spowodował wysoka falę, na której młode osady młodzików nie radziły sobie a tym bardziej osada początkująca, zawodnicy zdołali „objechać” jeszcze jedną osadę i zajęli piąte miejsce co przy 17 osadach w tej konkurencji jest dobrym wynikiem.

 

W czasie zmagań młodzików i młodzieżowców w Poznaniu, nasza dwójka juniorów, Jakub Pszczółkowski i Roman Drużyński, startowali w międzynarodowych regatach juniorów Coupe de la Jeunesse (Puchar Młodzieży) we włoskim Corgeno. Osada w sobotę zajęła X miejsce, zaś niedzielę VIII.

Poznańskie mistrzostwa były przedostatnimi z imprez mistrzowskich na klasycznym dystansie. Pozostały jeszcze Mistrzostwa Polski Seniorów, ale to w połowie września.

Dotychczasowy dorobek płockich wioślarzy w  Mistrzostwach Polski to 9 medali:

– Mistrzostwa Polski Juniorów: 2 x srebrny + 2 x brązowy

– Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (MP Juniorów Młodszych: brązowy medal,

– Młodzieżowe Mistrzostwa Polski: 2 x złoto, srebrny i brązowy.

to o 2 medale więcej niż w roku ubiegłym na tym etapie.

Przed zawodnikami teraz zasłużone wakacje, ale nie dla wszystkich. Już od soboty w COS Wałcz rozpoczyna się zgrupowanie kadry U 23 przed Mistrzostwami Europy w greckiej Ioanninie, na które na pewno zostanie powołany Janek Domeradzki oraz najprawdopodobniej dwóch długowiosłowców z PTW.

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

Leave a Reply: