Zmarł Trener Bohdan Karwowski

12 grudnia 2021 Karolak 0 Comments

                 Pogrążeni w wielkim smutku i pełni żalu informujemy, że w dniu 8 grudnia 2021 roku zmarł w wieku 90 lat śp. Bohdan Karwowski. Niezwykle zasłużony  dla Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i polskiego wioślarstwa oraz sportu  płockiego – były zawodnik i wieloletni  trener. Członek Honorowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, Płockiego Klubu Olimpijczyka.

 

       Śp. Bohdan Karwowski był absolwentem LO. im. Małachowskiego w Płocku (1951) oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (1959). Zawodnik Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego; złoty medalista i pierwszy mistrz Polski juniorów w kategorii ósemek (Wrocław, 24.08.1949), wicemistrz Polski seniorów w ósemce w barwach BKS „SKRA” Warszawa (wówczas „Budowlani” Warszawa) – Kruszwica, 31.07.-1.08.1954. Startował ponownie w mistrzostwach Polski seniorów w 1957 roku w Kruszwicy w barwach PTW Płock (wówczas Płocki Klub Wioślarski „Budowlani”).

       Jednakże, największe sukcesy sportowe,  osiągnął jako zawodnik…rugby.  W latach  1957 – 1959 z powodzeniem uprawiał tę dyscyplinę sportu w barwach Klubu Sportowego AZS AWF Warszawa, z którym zdobył dwa złote medale mistrzostw Polski seniorów w latach 1957- 1958 i  srebrny medal w 1959 roku; oraz  Puchar Polskiego Związku Rugby w 1959 roku.  Z białym orłem na piersi startował w reprezentacji  Polski seniorów w meczach międzypaństwowych. W 1959 roku w Legionowie pod Warszawa założył Ośrodek Młodzieżowy Rugby, w którym pełnił także funkcję trenera. Z tym klubem osiągnął znaczące sukcesy (zwycięstwo w Turnieju Miast -1960; finał Pucharu Prezesa Polskiego Związku Rugby -1962). Warto dodać, że ŚP. Bohdan Karwowski w latach pięćdziesiątych ub. wieku uprawiał także z powodzeniem  łyżwiarstwo szybkie.

 

            W roku 1963 powrócił do Płocka, do macierzystego klubu – Płockiego  Towarzystwa Wioślarskiego (wówczas PKW „Budowlani”), w którym objął funkcję trenera wioślarstwa.  Od początku swojej działalności szkoleniowej  zaczął  wprowadzać nowe metody szkolenia sportowego oparte na własnych doświadczeniach  zawodniczych wyniesionych z czynnego uprawiania wioślarstwa, rugby, łyżwiarstwa szybkiego oraz zdobytej wiedzy podczas studiów w Akademii Wychowania Fizycznego. Wprowadzał, jak na tamten czas, nowatorskie metody szkolenia nie tylko w Płockim Towarzystwie Wioślarskim ale także w wioślarstwie ogólnopolskim. Zawsze niezwykle aktywny, dociekliwy, spostrzegawczy i poszukujący najskuteczniejszych rozwiązań treningowych opartych na technice  wiosłowania i odpowiednim przygotowaniu fizycznym zawodników. Często – metodą prób i błędów stworzył doskonały warsztat trenerski a Jego osobiste zaangażowanie w każdy trening prowadzonych przez niego osad, budziło wśród zawodników i zawodniczek podziw i ogromny szacunek.  Dla kilkudziesięciu  Jego wychowanków w drugiej połowie XX wieku stał się niekwestionowanym autorytetem i wychowawcą.

    Taką metodą wychował już po kilku latach pracy w Płockim Towarzystwie Wioślarskim  pierwszych  mistrzów i reprezentantów Polski juniorów oraz medalistów mistrzostw Polski seniorów. To śp. Bohdan Karwowski  i Jego wychowankowie na przełomie lat sześćdziesiątych/siedemdziesiątych ub. wieku zbudowali fundament pod następne lata sukcesów płockich wioślarzy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Od 1970 roku osady PTW  prowadzone  śp. Bohdana Karwowskiego oraz Jego wychowankowie w barwach innych klubów, zdobywali liczne tytuły mistrzostw Polski seniorów i juniorów; medale mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Na przystani PTW wychował 8 Olimpijczyków, w tym 5 medalistów olimpijskich.

      Śp. Bohdan Karwowski był niekwestionowanym twórcą „płockiej szkoły wioślarstwa”.  Pracę w Płockim Towarzystwie Wioślarskim oraz w Polskim Związku Towarzystw Wioślarskich, kontynuowali z ogromnymi sukcesami  trenerzy-wychowankowie  Bohdana Karwowskiego.                                                                                                                             

           Pracując jako trener w Płockim Towarzystwie Wioślarskim latach 1963 – 1998, pełnił funkcje  trenera-koordynatora (1972-1991), trenera głównego sekcji przewodniej w wioślarstwie i Terenowego Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego przy PTW (1979-1984). Od roku 1984 do 1999 roku był trenerem w Szkole Mistrzostwa Sportowego w wioślarstwie przy Zespole Szkół Technicznych w Płocku. Od 1969 roku do 1995 był współpracownikiem w Pionie Szkolenia PZTW a w latach 1976 –         1977 i 1989-1990 był zatrudniony w Związku, jako trener kadry narodowej mężczyzn. Okresowo, w latach pracy w PTW był członkiem Zarządu Towarzystwa oraz wieloletnim członkiem komisji sportowej.

            Po przejściu na emeryturę w 1998 roku, w dalszym ciągu był niemalże do ostatnich swoich dni, obecny na przystani Towarzystwa. Zawsze zainteresowany działalnością szkoleniową w swoim macierzystym klubie, wspierał swoją wiedzą i doświadczeniem młodszych kolegów-trenerów, cieszył się z każdego sukcesu sportowego i z troską patrzył w przyszłość polskiego i płockiego wioślarstwa. Za wieloletnią pracę na rzecz wioślarstwa był  odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz medalami: Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego, 100-lecia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich; odznaką „Zasłużony dla wioślarstwa”, medalem „Za zasługi dla Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.

                                                                                                     

      Śp. Bohdana Karwowskiego żegna  grono wychowanków, kolegów i przyjaciół, cała społeczność Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Płockiego Klubu Olimpijczyka oraz płockiego sportu.

 Cześć Jego Pamięci!

 

          Śp. Bohdana Karwowskiego pożegnamy podczas mszy św. w kościele Św. Maksymiliana Kolbego przy ul. Kościuszki 16 w Płocku (kościół „Na Górkach”). Bezpośrednio po mszy św. urna z prochami zmarłego zostanie złożona do grobu na cmentarzu przy ul. Norbertańskiej.

Leave a Reply: