Rozpoczęliśmy sezon startowy

6 maja 2021 Karolak 0 Comments

Wioślarze wystartowali na poznańskiej Malcie

 

SONY DSC

W miniony weekend, 1-2 maja, na poznańskiej Malcie, odbyły się pierwsze w tym roku regaty wioślarskie na klasycznym dystansie – Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów. Zawody odbywały się w ścisłym reżimie sanitarnym i w tradycyjnej formule tzn. przede wszystkim na jedynkach i dwójkach bez sternika. Regaty były wyjątkowe pod wieloma względami. Po pierwsze były to pierwsze zawody na wodzie w tym roku, regaty długodystansowe w Warszawie, planowane na dzień 17 kwietnia nie odbyły się ze względu na pandemię. Po drugie sukcesem był sam fakt zgody odpowiednich służb na rozegranie tak dużej imprezy w dobie pandemii, w ubiegłym roku pierwsze zawody odbyły się w sierpniu. Wreszcie, jak by było mało zawody, po pierwszym bezwietrznym dniu (sobota) w niedziele okazały się w okolicznościach pogodowego Armagedonu… i od południa zostały odwołane przez Komisję sędziowską z uwagi na zagrożenie zdrowia i życia uczestników.

W regatach, choć na różnych etapach przygotowań, startowała cała wioślarska Polska, jednak bez elity… Kadra olimpijska ścigała się na Pucharze Świata w Zagrzebiu.

Podczas dwudniowej rywalizacji w Poznaniu nie mogło zabraknąć wychowanków Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy płockiej Siedemdziesiątce, a to dzięki wsparciu Gminy Płock oraz PKN Orlen SA.

Zawodnicy, startując na jedynkach i dwójkach bez sternika, walczyli o miejsca w reprezentacjach Polski juniorów i młodzieżowej (U23) na regaty międzynarodowe.

 

Sezon wiosłowania na wodzie, mógł trwać  w Płocku już od połowy marca , jednak trzytygodniowy lock down, wprowadzony przez rząd uniemożliwiał to… W klubie mogli trenować tylko kadrowicze a reszta trenowała w domach … co nie zastąpi treningu pod okiem trenera. Przez to nie odbyło się pierwsze zgrupowanie zaplanowane na początek kwietnia.

Na szczęście drugie udało sie zorganizować już, choć także nie bez problemów…

W Kruszwicy nasi wioślarze mogli w doskonalić technikę wiosłowania  i typowo, jak na ten okres, „nabijać kilometry”. W drugim etapie przygotowywali się do ważnego startu w warunkach wody stojącej.

Takie wiosłowanie na bezpiecznym akwenie jest dla zawodników nagrodą za długie miesiące ciężkiej, żmudnej i nierzadko monotonnej pracy na lądzie. Obóz rozpływaniowy to również okazja do nauki wiosłowania na wodzie i pierwszych zejść na wodę dla najmłodszych zawodników, co utrudnione byłoby na Wiśle…

Wśród płockich zawodników najlepiej spisała się dwójka bez sternika seniorów: Bartek Donarski i Kuba Aleksandrowicz, którzy w pierwszym finale zajęli trzecią pozycję.

Wśród osad młodzieżowych natomiast najlepiej spisali się Kamil Krusiewicz i Igor Skowyrski, którzy zajmowali 3 miejsca w finale B. 

Drugiego dnia zawodów nasi młodzieżowcy ścigali się na czwórkach bez sternika i w jedynym finale  rozegranym w tych trudnych warunkach pogodowych nasza czwórka zajęła 5 miejsce. Trenerem płockich osad jest Bogdan Zalewski.

Sezon startów kontrolnych rozpoczęty.

Jeśli chodzi o plany na najbliższy sezon, to PTW działając wspólnie ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego przy Siedemdziesiątce, planuje realizację jeszcze 3 akcji obozowych,  wakacyjnych dla wszystkich kategorii wiekowych –    

Na dziś bogaty w imprezy jest kalendarz zawodów. Zarząd klubu przewiduje udział zawodników w pozostałych 10 imprezach na wodzie, o zasięgu ogólnopolskim, w tym w Mistrzostwach Polski w Sprincie Wioślarskim w Płocku, na Wiśle,  zaplanowanych na 12 i 13 czerwca.

 Poza Mistrzostwami Polski wszystkich kategorii najważniejsze zawody centralne odbędą się dwukrotnie w Kruszwicy,  w dniach: 29-30 maja oraz w ostatni weekend czerwca i będzie to arena popisowa dla grup młodzieżowych: młodzików i juniorów młodszych.

Ważne będą również główne Mistrzostwa Polski, czyli na klasycznym dystansie, w których klub liczy na zdobycie około 3-4 medali.  Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, czyli MP Juniorów Młodszych w Kruszwicy 22-25 lipca oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Polski  i Mistrzostwa Polski Młodzików w Poznaniu, w dniach: 31 lipca – 1 sierpnia i na koniec, tym razem wyjątkowo w Kruszwicy Mistrzostwa Polski Seniorów,  7-8 sierpnia.

Rok 2021 to również ważne wyzwania organizacyjne do działaczy PTW.

Po odwołaniu, z przyczyn niezależnych od klubu, corocznej imprezy Otwarcia Sezonu Wioślarskiego najważniejszym wyzwaniem będzie, jak co roku, organizacja XIII Mistrzostw Polski w Sprincie Wioślarskim i XXXVIII Memoriału Juliusza Kawieckiego. Podobnie jak w roku ubiegłym impreza odbędzie się na Wiśle, na wysokości przystani PTW lecz tym razem w formule dwudniowej, 12-13 czerwca.

Do realizacji tych ambitnych celów konieczne są odpowiednie warunki finansowe i tutaj należy podkreślić, że tak jak co roku Zarząd klubu liczy na partnerstwo i udział finansowy Gminy Płock, Województwa Mazowieckiego oraz współpracę z Zespołem Szkół Technicznych (SMS) i wsparcie sponsorów zapowiada J. Karolak.

Od początku roku 2021 zaczęły się również przygotowania do obchodów 140-lecia PTW, które wypadają, co prawda, za rok ale Komitet Organizacyjny Obchodów został powołany już i zaczyna działać.

 

 

                                                                                                                              J.K.

 

Leave a Reply: