Rozpoczęcie sezonu na Malcie w Poznaniu

3 maja 2022 Karolak 0 Comments

W miniony weekend, 30 kwietnia -1 maja, na poznańskiej Malcie, odbyły się pierwsze w tym roku regaty wioślarskie na klasycznym dystansie – Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów. Zawody odbywały się w tradycyjnej formule tzn. przede wszystkim na jedynkach i dwójkach bez sternika. Zawody odbyły się przy pięknej wiosennej pogodzie i po raz pierwszy rozegrane  w warunkach normalności … bez żadnych ograniczeń i obostrzeń sanitarnych.

W regatach, choć na różnych etapach przygotowań, startowała cała wioślarska Polska, z elitą olimpijską włącznie.

Podczas dwudniowej rywalizacji w Poznaniu nie mogło zabraknąć wychowanków Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy płockiej Siedemdziesiątce, a to dzięki wsparciu Gminy Płock oraz PKN Orlen SA.

Zawodnicy, startując na jedynkach i dwójkach bez sternika mieli okazję porównać się z czołówką wioślarską Polski, w poszczególnych kategoriach wiekowych..

Dzięki sprzyjającej pogodzie płoccy wioślarze wiosłowanie na Wiśle rozpoczęli już od początku marca jednak zachodnie wiatry w kwietniu skutecznie uniemożliwiały często realizowanie treningów w Płocku. Stąd wyjazd na zgrupowanie w Kruszwicy.

W Kruszwicy nasi wioślarze mogli w doskonalić technikę wiosłowania  i typowo, jak na ten okres, „nabijać kilometry”. W drugim etapie przygotowywali się do ważnego startu w warunkach wody stojącej.

W poznańskich regatach najlepiej spisała się  nasza skifistka, juniorka młodsza – Zosia Pietrzak (na zdj.) która po zwycięstwie w przedbiegu trzy razy zajmowała drugie miejsca w finałach A pokonując 26 innych zawodniczek z Polski. Dobry wynik uzyskał również Oskar Żmuda, który zajmował 6 miejsca w finałach B ale w swoim roczniku był 4-5.

Dla Rozalii Linowskiej,  Wiktora Sobieszka i Kingi Nowakowskiej były to pierwsze starty w życiu w swoich kategoriach i osiągnęli założony cel, jakim była nie spaść do ostatniego finału.

Sezon startów kontrolnych rozpoczęty.

Jeśli chodzi o plany na najbliższy sezon, to PTW działając wspólnie ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego przy Siedemdziesiątce, planuje realizację jeszcze 2 akcji obozowych,  wakacyjnych dla wszystkich kategorii wiekowych –    

Na dziś bogaty w imprezy jest kalendarz zawodów. Zarząd klubu przewiduje udział zawodników w pozostałych 10 imprezach na wodzie, o zasięgu ogólnopolskim, w tym w Mistrzostwach Polski w Sprincie Wioślarskim w Płocku, na Wiśle,  zaplanowanych na 10 i 11 września.

 Poza Mistrzostwami Polski wszystkich kategorii najważniejsze zawody centralne odbędą się dwukrotnie w Kruszwicy,  w dniach: 28-29 maja oraz w pierwszy weekend lipca i będzie to arena popisowa dla grup młodzieżowych: młodzików i juniorów młodszych.

Rok 2022 to również ważne wyzwania organizacyjne do działaczy PTW.

Już w najbliższą sobotę o godzinie 10:00 odbędzie się tradycyjna uroczystość Otwarcia Sezonu Wioślarskiego połączona z V Piknikiem Olimpijskim na które zapraszają organizatorzy, czyli Płockie Towarzystwo Wioślarskie i Klub Olimpijczyka w Płocku. Uroczystość będzie inauguracją obchodów jubileuszu 140lecia Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego –kolebki sportu płockiego oraz 20lecia Płockiego Klubu Olimpijczyka.

Oprócz części oficjalnej odbędą się regaty wioślarskie na Wiśle i konkursy olimpijskie dla młodzieży. Na uroczystości nie zabraknie przedstawicieli najwyższych władz lokalnych i państwowych, Swój udział potwierdził między innymi mistrz olimpijski z Pekinu- obecnie Prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarkich: Adam Korol oraz przedstawiciele PKOl – u.

Najważniejszym tegorocznym wyzwaniem organizacyjnym będzie, jak co roku, organizacja XIV Mistrzostw Polski w Sprincie Wioślarskim i XXXIX Memoriału Juliusza Kawieckiego. Planujemy powrócić do rozegrania imprezy na płockiej Sobótce, 10-11 września.

Do realizacji tych ambitnych celów konieczne są odpowiednie warunki finansowe i tutaj należy podkreślić, że tak jak co roku Zarząd klubu liczy na partnerstwo i udział finansowy Gminy Płock, Województwa Mazowieckiego oraz współpracę z Zespołem Szkół Technicznych (SMS) i wsparcie sponsorów.

Sponsorami działalności klubu w 2022 roku jak również obchodów 140lecia i imprez z tym związanych będą firmy PKN Orlen SA, Krajowa Spółka Cukrowa, Terbud i inne…

 

                                                                                                                              J.K.

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

Leave a Reply: