Pierwsze Mistrzostwa Polski w Wioślarstwie

18 sierpnia 2020 Karolak 0 Comments

W miniony weekend, w dniach 13-16 sierpnia, na Gople w Kruszwicy odbyły się pierwsze w tym roku regaty wioślarskie rangi mistrzowskiej na wodzie – Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych. Po kilkukrotnym przeorganizowaniu kalendarza imprez centralnych, związanym z obostrzeniami wynikającymi z epidemi COVID-19, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich zdecydował, że to właśnie te zawody będą rozegrane jako pierwsze. Mimo, że te zawody odbywały się corocznie jako Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, w tym roku zabrakło jej w nazwie gdyż, jak powszechnie wiadomo OOM decyzją wojewody łódzkiego, jako organizatora tegorocznych finałów w sportach letnich, nie odbędzie się … W Mistrzostwach Polski, dzięki wsparciu Gminy Płock i PKN Orlen, wystartowali zawodnicy z Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego w trzech konkurencjach. Najlepiej spisała się czwórka bez sternika: Oliwier Wiśniewski, Miłosz Wysocki, Wiktor Ossowski i Filip Supeł. Podopieczni trenera Piotra Sałkowskiego, po zaciętej walce w finale zajęli piąte miejsce,  ale z małą stratą do brązowego medalu. W tym samym składzie, ze sterniczką Kingą Nowakowską zawodnicy wystartowali w konkurencji czwórek ze sternikiem, ale tutaj nie udało się wywalczyć miejsca w finale… Osada ostatecznie zajęła drugie miejsce w finale B, co uplasowało ją na 8 punktowanym miejscu. Oliwier, Miłosz oraz Filip są uczniami Liceum Ogólnokształcącego im Stanisława Małachowskiego, zaś Wiktor uczniem Technikum SMS w Zespole Szkół Technicznych. Kinga Nowakowska wystąpiła w tych zawodach w roli sterniczki, ale jest to dobrze zapowiadająca się skifistka , młodziczka. Na co dzień uczęszcza do Szkoły Podstawowej nr 18  i na pewno jeszcze przez dwa lata będzie startowała w kategorii  młodziczek.

Niezły występ odnotował nasz jedynkarz, Kuba Kalinowski,  dla którego był to pierwszy start w regatach na skifie i miał najtrudniejsze zadanie, gdyż rywalizował wśród 24 skifistów. Po przedbiegach, repasażach i półfinałach wywalczył miejsce w finale C, gdzie był drugi zajmując ostatecznie 14 pozycję, jednak w swoim roczniku był piąty i jeszcze w przyszłym roku może rywalizować w tej kategorii wiekowej z dużymi szansami na medal… Kuba obecnie jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 16.  Zawody pozostawiają niedosyt… Zabrakło medali, które co roku udawało się zdobywać, jednak ten rok, przez pandemię koronawirusa zmienił wiele w sporcie, w mentalności młodych sportowców, było trudno….

Przed nami pozostałe zawody mistrzowskie, które zostały „zepchnięte” na wrzesień: MP Juniorów (5-6 września w Poznaniu); MP U 23 (12-13.09 w Kruszwicy); MP Seniorów (19-20.09 w Poznaniu) oraz MP w Sprincie „(27.09 w Płocku). Jak widać wrzesień zapowiada się bardzo pracowicie dla wioślarzy, oby sytuacja pandemiczna w Polsce nie przeszkodziła w realizacji kalendarza imprez.

 

PTW

 

SONY DSC

Leave a Reply: