Centralne Wiosenne Regaty Juniorów

3 czerwca 2013 Karolak 0 Comments

1-2 czerwca, na Gople w Kruszwicy zaroiło się od wioślarzy. W tych dniach odbywały się tam największe regaty wioślarskie w Polsce: Centralne Wiosenne Regaty Juniorów. W Zawodach startowała cała wioślarska Polska, w kategoriach: młodzików, juniorów młodszych i juniorów. O ile dla młodzików były to starty po naukę i zbieranie doświadczeń w walce na torze wioślarskim, to dla juniorów i juniorów młodszych odbywały się biegi kontrolne pod kątem budowy reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Juniorów (17-18 latkowie) oraz Puchar Młodzieży – Cup de la Jeunesse (16-17 latkowie). Stąd też najwyższe obłożenie jak i najwyższy poziom był w biegach kontrolnych juniorów: pierwszego dnia w jedynkach i dwójkach bez sternika, drugiego dnia w dwójkach podwójnych i czwórkach bez sternika.     W regatach, dzięki wsparciu Urzędu Miasta Płocka oraz PKN Orlen, uczestniczyło 60 zawodników Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, w większości uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy ZST.

Spośród juniorów najlepiej spisywali się reprezentanci Polski z zakończonych przed tygodniem Mistrzostw Europy w Mińsku. Łukasz Krajewski i Michał Iskra, podopieczni trenera Krzysztofa Kalińskiego. Pierwszego dnia wygrali biegi kontrolne w dwójce bez sternika  pokonując 26 innych osad oraz drugiego dnia, w towarzystwie swych kolegów z Torunia, zdecydowanie zdystansowali przeciwników w swojej koronnej konkurencji – czwórce bez sternika. Szczególnie to drugie zwycięstwo nie powinno być zaskoczeniem, bowiem w tym składzie zdobyli brązowy medal Mistrzostw Europy przed tygodniem a w Kruszwicy tylko potwierdzili swój prymat w kraju. Ich start w sierpniowych Mistrzostwach Świata jest raczej pewny. W biegach kontrolnych również bardzo wartościowy wynik uzyskała osada dwójki bez sternika, w składzie: Piotr Szczepański i Kamil Kamiński, podopieczni Piotra Sałkowskiego. Zajmując trzecią pozycję w konkurencji, jako najmłodsi w finale, siedemnastolatkowie, mają duże szanse wyjechać z reprezentacją kraju na regaty Cup de la Jeunsse, które w tym roku odbędą się w dniach 2-4 sierpnia w szwajcarskiej Lutzernie. W pozostałych konkurencjach zawodnicy płoccy zajmowali miejsca: I – ósemka męska, II miejsce – jedynkarka wagi lekkiej: Aleksandra Osędowska . Łącznie juniorzy zajęli: 5 x I m; 2 x II m; 3 x III m i 6 x dalsze pozycje.

Juniorzy młodsi, którzy startowali w liczbie 7 osad, w sześciu konkurencjach zajęli odpowiednio: dwa I miejsca; jedno II miejsce, jedno III, dwa IV i jedno IX miejsce.

 Najlepsze wyniki odnotowały osady:

– I m ósemki w składzie: Bartłomiej Donarski, Arkadiusz Dobies, Igor Wojda, Sebastian Smoliński, Patryk Zajączkowski, Mateusz Cywiński, Marcin Krysiński, Adam  Dybiec, sternik Konrad Kalack, trenerzy: Jerzy Podsędek, Bogdan Zalewski,

– I m czwórki ze sternikiem w składzie: Bartłomiej Donarski, Damian Rutkowski, Konrad Pawlak, Marcin Krysiński, sternik  Adrian Wiśniewski, trenerzy j.w.

– IV m dwójki podwójnej: Michał Sobiecki i Sebastian Graczyk.

Natomiast spośród najmłodszych zawodników, a więc młodzików na uznanie zasługuje start czwórki ze sternikiem chłopców w składzie: Sylwester Kaczmarek, Marcin Makowski, Adrian Strzeszewski, Dawid Karpiński i sternik Łukasz Gołębiewski. Dla podopiecznych Andrzeja Petrykowskiego był to drugi start w życiu .

Leave a Reply: