Wioślarze zakończyli sezon startowy na wodzie

29 października 2019 Karolak 0 Comments

W ostatni weekend października (26 – 27.10), na poznańskiej Malcie odbyły się Centralne Kontrolne Regaty Jesienne, podczas których wszyscy wioślarze w kategoriach od juniorów młodszych do seniorów ścigali się na jedynkach i dwójkach bez sternika. W związku z tym, że regaty były obowiązkowym sprawdzianem dla zawodników poszczególnych kadr narodowych, startowało blisko czterystu uczestników. Zawodnicy rywalizowali o miejsca w reprezentacjach na przyszły sezon. Większość członków osad reprezentacyjnych „wybroniła się” zajmując czołowe pozycje w kolejnych finałach, choć jak to zawsze bywa, nie odbyło się bez niespodzianek.

W zawodach, dzięki wsparciu Gminy Płock oraz PKN Orlen, jak również środków Ministerstwa Sportu (SMS) wzięło udział 19 zawodników Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego – w tym uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół Technicznych w Płocku.

Wśród juniorów, wystartowały trzy nasze osady:  dwie dwójki bez sternika i  skifista. Najlepiej z płockich zawodników juniorów zaprezentowała się dwójka Roman Drużyński i Jakub Pszczółkowski, który odnosili trzy razy zwycięstwo w trzech  w trzech kolejnych finałach pokonując 29 osad z całej Polski . Zawodnicy swoim występem potwierdzili przynależność do czołówki krajowej i jak na reprezentantów Polski przystało , zrobili to w świetnym stylu. Osada ta reprezentowała Polskę na początku sierpnia w regatach Coupe de la Jeunesse we włoskim Corgeno.

Niezły występ zanotowała również dwójka bez sternika juniorów: Karol Budziński i Damian Wróblewski, którzy w  zajmowali miejsca w finałach b i c ale jest to osada młodszego rocznika i może walczyć skutecznie o reprezentację Polski jeszcze w przyszłym roku

Z osad młodzieżowych najlepiej wypadł Janek Domeradzki, który wystartował w wyścigu seniorskim już drugi raz i również ze świetnym wynikiem zajmując miejsca: 3; 3 i 2 a w kolejnych finałach.  Janek  jest nadzieją płockich wioseł na sukcesy międzynarodowe. Przypomnijmy, że w tym roku zajmował IX miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata  i VII miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy .

Gorsze wyniki zanotowały cztery płockie dwójki bez sternika, które zajmowały miejsca w finałach B i C

Zawody były bardzo wyczerpujące dla zawodników, którzy zaliczyli cztery starty na maksymalnych obrotach, w ciągu dwóch dni, w dodatku przy nienajlepszej aurze. Teraz tydzień rozwiosłowania i rozpoczęcie okresu przygotowawczego do przyszłego sezonu. Zawodnicy zaczną od serii sprawdzianów w ramach konsultacji kadrowych w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu oraz w klubie.

Po ostatnich regatach przychodzi zawsze pora na podsumowanie całego sezonu.

W 2019 roku płoccy wioślarze zdobyli 15 medali w Mistrzostwach Polski wszystkich kategorii wiekowych (4 złote, 6 srebrnych i 5 brązowych). To o 1 więcej niż w ubiegłym roku. Większy  jest również dorobek punktowy  w klasyfikacji sportu młodzieżowego.

Dobrze też sytuacja wyglądała w kontekście udziału zawodników PTW w regatach międzynarodowych, w ramach reprezentacji Polski. Nasi wioślarze uczestniczyli w Pucharach Świata w Plowdiw i w Poznaniu, Mistrzostwach Europy Seniorów w Lutzernie, Młodzieżowych Mistrzostwach Europy, Młodzieżowych Mistrzostwach Świata,  Regatach międzynarodowych Coupe de la Jeunesse, Regatach Międzynarodowych w Monachium, Duisburgu i Ratzeburgu. Sart w imprezach międzynarodowych był udziałem 7 zawodników z Płocka.

Jeśli chodzi  o najbardziej spektakularne wyniki z tego roku to: należy wymienić:

  • Złoty medal Adriana Pawłowskiego i Kuby Aleksandrowicza w Pucharze Świata w bułgarskim Plovdiv – żółte plastrony liderów PŚ
  • IX m Janka Domeradzkiego w Młodzieżowych MŚ U 23 w Sarassota – Bradenton/ USA
  • IV m Bartka Donarskiego i Kuby Aleksandrowicza w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w ósemce oraz VII m Janka Domeradzkiego w Czwórce podwójnej / Ioannina – Grecja
  • Wicemistrzostwo Polski seniorów w czwórce bez sternika.
  • Dwa złote medale, srebro i brąz w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski
  • Dwa srebrne medale i dwa brązowe w Mistrzostwach Polski Juniorów
  • Dwa złote mele, dwa srebrne i jeden brązowy medal w Mistrzostwach Polski Sprincie Wioślarskim
  • Brązowy medal w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Zawsze jednak wioślarstwo ma swoich liderów, którzy są nadzieją wioślarstwa płockiego. Autorzy przytoczonych sukcesów oraz zdobywcy 15 medali Mistrzostw Polski to właśnie nasze nadzieje.

W najbliższym czasie trenerzy będą analizowali cały ubiegły sezon w kontekście planów treningowych  i doboru osad, na przyszły sezon. Zostaną podjęte środki zaradcze i nakreślona wizja szkolenia na przyszły sezon, a ten zaczyna się już od 1 listopada.
Zawsze w sporcie można dopatrzyć się jakichś błędów szkoleniowych, które należy wyeliminować, czy innych czynników, które powodują że sezon jest lepszy lub gorszy. Niezależnie od błędów szkoleniowych występują jeszcze przyczyny obiektywne wpływające na wyniki i osiągnięcia, np. liczba zawodników uprawiających wioślarstwo na poziomie zapewniającym  powodzenie w Mistrzostwach Polski. Mimo szeroko zakrojonych akcji naborowych,  niż demograficzny , dostępność  i oferta wielu innych dyscyplin, system akademii sportu w różnych dyscyplinach, angażujący młodzież w młodszych klasach szkół podstawowych, to wszystko spowodowało, że brakuje młodzieży w dyscyplinach późnych, a taką jest wioślarstwo.

Wioślarstwo to ciężka dyscyplina, ale wcale nie cięższa od pływania, biegania czy innych dyscyplin indywidualnych. Wszędzie trzeba ciężko pracować, aby dojść do mistrzostwa na arenie krajowej i międzynarodowej. Wioślarstwo daje za to możliwość obcowania z naturą i poznania uroków różnych akwenów. Jest to również najstarszy sport uprawiany w sposób zorganizowany w Płocku, który dał początek innym dyscyplinom i wydał na świat 12 olimpijczyków. Miejmy nadzieję, że chwilowe mniejsze zainteresowanie tą piękną dyscypliną wkrótce minie a wioślarze płoccy znów powrócą będą stawać na podiach w  najważniejszych  światowych imprezach.

 

J.K.

 

 

 

Leave a Reply: