Sukcesy wioślarzy na arenach międzynarodowych

16 sierpnia 2018 Karolak 0 Comments

Pięcioro wioślarzy z Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego reprezentowało, z powodzeniem Polskę na ważnych międzynarodowych regatach. W miniony weekend odbywały się aż dwie najważniejsze światowe imprezy: Mistrzostwa Świata Juniorów oraz Akademickie Mistrzostwa Świata. Duży sukces odniósł nasz czołowy senior, Adrian Pawłowski, który w dalekim Szanghaju zdobył srebrny medal w ósemce podczas Akademickich Mistrzostw Świata (na zdjęciu trzeci od lewej) Polska osada uległa tylko Brytyjczykom. Dla Adriana było to bardzo ciekawe doświadczenie z uwagi na trudne warunki klimatyczne panujące w Chinach jak i sam wyjazd okazał się ważnym życiowym doświadczeniem ….
Tymczasem nasz najlepszy junior Janek Domeradzki dzielnie spisał się podczas Mistrzostw Świata Juniorów w czeskich Racicach (koło Rudnic). Płynąc w osadzie polskiej czwórki podwójnej zajął czwarte miejsce (na zdjęciu drugi o d przodu w osadzie czwórki). Był to najlepszy wynik spośród polskiej reprezentacji i to osiągnięty w konkurencji najliczniej obsadzonej. Zawody odbyły się w bardzo sprzyjających warunkach pogodowych, co spowodowało, że padały kolejne rekordy świata, które następnie znów były pobijane w kolejnych etapach rozgrywkowych. Polska czwórka zwyciężyła w swoim biegu eliminacyjnym przez co od razu dostała się do półfinału. W półfinale osada zajęła drugą lokatę, pokonując silne osady z Rumunii, Danii i Nowej Zelandii i już było wiadomo, że będzie się liczyła w walce o medale w biegu finałowym. W finale lepsi okazali się gospodarze, Brytyjczycy i Niemcy. Tego dnia medal brązowy nie był jednak w zasięgu polskiej osady ale i tak czwarte miejsce ma swoją wartość. Zawodnicy z osady prezentują wysoki poziom sportowy i, jeśli im zdrowie pozwoli, będą podporą reprezentacji młodzieżowej (U23) i seniorskiej
W ostatni weekend lipca natomiast, na poznańskiej Malcie, rozegrane zostały Młodzieżowe Mistrzostwa Świata (U 23), z udziałem dwóch zawodników z Płocka: Bartka Donarskiego i Kuby Aleksandrowicza. Zawodnicy startowali w składzie polskiej ósemki, która ostatecznie zajęła 11 miejsce, a polska ekipa, mimo, ze u siebie, zdobyła tylko jeden brązowy medal w męskiej dwójce podwójnej. Zarówno Kuba jak i Bartek obecnie przygotowują się do udziału w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy a te na początku września w Brześciu na Białorusi
Jedna z trzech naszych kadrowiczek, Wiktoria Dziwota, w tym samym czasie wystartowała w regatach Coupe de la Jeunesse, w irlandzkim Coork, gdzie w płynąc w składzie polskiej czwórki podwójnej zajmowała kolejno VI i IV miejsce przegrywając w drugim przypadku 0,02 sekundy do medalu. Polska, w przeciwieństwie do reszty Europy, wysyła na te zawody corocznie zawodników 17 i 16 letnich, a wiec młodszego rocznika juniora, po to by stanowili oni podstawę reprezentacji na mistrzostwa świata w roku następnym.
Wszyscy nasi kadrowicze to obecni uczniowie lub wychowankowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół Technicznych w Płocku.
J.K

Leave a Reply: